Dopłaty do fotowoltaiki 2023. Dla kogo i jak otrzymać dofinansowanie?
26 maja, 2023Czy opłaca się zainwestować pieniądze w źródła zielonej energii?
22 września, 2023Aktualnie trwa kolejna edycja programu Mój Prąd 5.0. Zapoznaj się z większą ilością informacji na jego temat i dowiedz się, w jaki sposób możesz skorzystać z dofinansowania.
Złożenie wniosku – mój prąd 5.0
Zastanawiasz się, kto może złożyć wniosek w programie Mój Prąd 5.0? Dobrze trafiłeś! Program przeznaczony jest dla szerokiego grona prosumentów, zarówno nowych w systemie net-billing, jak i dotychczasowych, którzy zdecydowali się na zmianę z systemu odpustów na net-billing. Na pewno zaskoczą Cię nowości w programie Mój Prąd 5.0, które odróżniają aktualną wersję od poprzednich edycji. Przede wszystkim rozszerzona zostaje grupa prosumentów, którzy mogą skorzystać z programu. Jeśli możliwości programu były już przez Ciebie wykorzystane, możesz złożyć kolejny wniosek w przypadku chęci uzupełnienia instalacji o dodatkowe urządzenia. Kwota dofinansowania zależna będzie od przydzielenia wnioskodawców do poszczególnych grup.
Autokonsumpcja energii
Celem aktualnej edycji programu Mój Prąd 5.0 jest zwiększenie konsumpcji energii elektrycznej wraz z ustabilizowaniem całego procesu produkcji energii. W ramach nowej edycji programu możesz otrzymać do sześciu tysięcy złotych, jeśli zdecydujesz się na samą instalację. Kwota dofinansowania może wzrosnąć w przypadku chęci montażu pewnych urządzeń dodatkowych, które zwiększą efektywność OZE, jakim jest domowa instalacja fotowoltaiczna. Dodatkowe urządzenia mogą umożliwić magazynowanie powstałej energii, co wpłynie na zwiększenie autokonsumpcji, z korzyścią dla prosumentów. Kwota Twojego dofinansowania może wzrosnąć do siedmiu tysięcy złotych, jeśli zdecydujesz się na montaż dodatkowych urządzeń.
Czym jest magazyn ciepła?
Jeśli zdecydujesz się na zakup magazynu ciepła, możesz liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych. Jednak możesz mieć pewne wątpliwości związane ze specyfiką tego urządzenia. Za magazyny ciepła uznaje się urządzenia, które umożliwiają zatrzymywanie powstałego ciepła. Wśród nich można wymienić następujące:
– zasobniki ciepłej wody użytkowej z elektrycznymi grzałkami,
– zasobniki ciepłej wody użytkowej, które są zasilane przez kotły elektryczne lub pompy ciepła,
– bufory ciepła z elektrycznymi grzałkami, te które są zasilane przez kotły elektryczne lub pompy ciepła,
– bufory ciepła w zestawie z zasobnikami ciepłej wody użytkowej,
– pompy ciepła do c.w.u.
Czym jest magazyn energii?
Pewnie zastanawiasz się teraz, czym jest magazyn energii, a także czym różni się to urządzenie od magazynu ciepła. Magazyny energii, jak ich nazwa wskazuje, są powszechnie wykorzystywane do magazynowania powstałej w OZE energii, a w szczególności w instalacjach fotowoltaicznych. Możesz korzystać z tego rozwiązania zarówno w formie indywidualnej, jak i podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Celem stosowania magazynów energii także jest wzrost autokonsumpcji wytwarzanej energii, dzięki czemu możesz lepiej wykorzystywać produkowaną przez siebie energię elektryczną. Możesz uzyskać dofinansowanie w wysokości do szesnastu tysięcy złotych, jeśli zdecydujesz się na zakup i montaż urządzeń magazynujących energię.
Czym jest system zarządzania HEMS?
Kolejnym zespołem urządzeń, na które możesz otrzymać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 5.0, jest system zarządzania HEMS. Jest to system, który umożliwia zwiększenie efektywności działań dotyczących potrzeb energetycznych obiektu. Dostępny jest również system EMS, który w ramach swojego działania zarządza energią z OZE, czyli na przykład instalacji fotowoltaicznej.
Przed podjęciem decyzji o finansowaniu instalacji fotowoltaicznych, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i energetyczną, a także porównać różne sposoby finansowania pod kątem kosztów, korzyści i ewentualnych ograniczeń.
Zapytaj teraz naszego doradcę, o najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.